Facebook FanBox

SP Facebook

Alege drumul tau in mod intelept!

ALEGE DRUMUL TAU IN MOD INTELEPT !

Scoala Postliceala Sanitara Fundeni impreuna cu 5 dintre cele mai reprezentative scoli sanitare din tara:
1. Grupul Scolar George Emil Palade Constanta
2. Colegiul de Stiinte Grigore Antipa Brasov
3. Scoala Postliceala Sanitara Grigore Ghica Voda Iasi
4. Grupul Scolar Charles Laugier Craiova
5. Scoala Postliceala Sanitara Arad
desfasoara in perioada septembrie-octombrie 2011, in cadrul proiectului Program multiregional de imbunatatire a tranzitiei de la scoala la viata activa pentru elevii din scolile sanitare ID 61327:

"Campania de constientizare cu privire la oportunitatile oferite elevilor din scolile cu profil sanitar pentru efectuarea stagiilor de pregatire practica".

Prin aceasta se urmareste promovarea obiectivelor efectuarii stagiilor de pregatire practica si beneficiile pe care le vor avea viitorii absolventi ai scolilor sanitare. Elevii vor primi pliante referitoare la modul de desfasurare a stagiilor si vor fi indrumati de catre profesori, privind viitorul lor în cariera de asistent medical.

Campania de informare, constientizare si mediatizare a posibilitatilor de insertie a absolventilor de scoli cu profil sanitar pe piata muncii

Prin aceasta campanie se urmareste:
a. Popularizarea oportunitatilor de facilitare a tranzitiei de la statutul de elev al unei scoli cu profil sanitar la acela de asistent medical, angajat al unei unitati medicale
b. Constientizarea nevoii de pregatire practica intr-o unitate medicala în vederea adaptarii viitorilor absolventi ai scolilor cu profil sanitar la cerintele pietei muncii din sectorul sanatatii

In cadrul acestor campanii se vor distribui pliante informative privind pasii ce trebuie urmati de catre absolventii scolilor sanitare pentru a deveni asistenti medicali model. Reprezentantii scolilor si echipa de implementare a proiectului vor informa elevii cu privire la ce anume se cere si ce se ofera unui asistent medical. Elevii sunt încurajati sa se informeze din diverse surse despre posibiliatile de adaptare la piata muncii în domeniul sanatatii.

Te asteptam si pe TINE sa iei parte la campaniile prin care vei fi indrumat in cariera ta de asistent medical!